Gynekologicko - pôrodnícka
a ultrazvuková ambulancia



  • Ordinačné hodiny

  • Aktuality
    Zmena ordinačných hodín - pondelok a streda ordinujeme do 16.00hod, ostatné dni do 15.00hod.
  • Tehotenská kalkulačka:
    Dátum poslednej menzes:

    Deň:
    Mesiac:
    Rok:


     

Zaujímavé informácie
  • Čo si zobrať do pôrodnice?
    Dokumenty, osobné veci, pre dieťa..

      >>> viac  

  • Prevencia rakoviny krčka maternice /LBC/
    Najúčinnejšou ochranou proti rozvoju rakoviny krčka maternice..

      >>> viac  

  • HPV infekcie
    Nechcete dostať rakovinu krčka maternice – existuje riešenie..

      >>> viac  

  • Samovyšetrenie prsníkov
    Nezabúdajte pravidelne raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku..

      >>> viac  

  • Antikoncepcia
    Na našej gynekologickej ambulancii poskytujeme konzultácie..

      >>> viac  

  • Klimaktérium / Menopauza
    Ženám v klimaktériu poskytujeme na našej gynekologickej ambulancii..

      >>> viac  

  • Dentálna hygiena v tehotenstve
    Viete, že zubný kaz nie je dedičný? „Dedičné“ sú len návyky..

      >>> viac  

Prečo je dôležitá dentálna hygiena v tehotenstve?

Viete, že zubný kaz nie je dedičný? „Dedičné“ sú len návyky v oblasti výživy a hygieny. Ak sú nesprávne, sú príčinou vzniku zubného kazu u rodičov aj u ich detí. Dedičný je tvar, veľkosť zubov a čeľustí. Pri správnej starostlivosti o chrup zostanú zuby aj ďasná nastávajúcej mamičky a jej dieťatka zdravé po celý život. Tvrdenie ženy po pôrode, že zuby sa jej pokazili preto, že „dieťa jej odobralo vápnik zo zubov počas tehotenstva“ je nepravdivé. Zub sa môže pokaziť len narušením kyselinami zvonku, chybami pri výžive a hygiene. Počas tehotenstva, ak to nestihla pred tehotenstvom, má budúca mamička navštíviť zubnú ambulanciu trikrát.

V prvom trimestri (prvé tri mesiace) dentálna hygienička vysvetlí budúcej mamičke v akom stave sa nachádza jej ústna dutina a dohodne si ďalšie stretnutia. V tejto prvej návšteve poučí budúcu mamičku o správnej hygiene, výžive a fluoridácii. Vysvetlí jej ako sa správne starať o ústnu dutinu, ako správne čistiť zuby, aké pomôcky používať, aby čistenie zubov bolo dôkladné a nebolo sprevádzané nepríjemnými pocitmi, ako je napr. napínanie pri čistení zadných zubov. Tehotné ženy, ktoré často zvracajú, majú v ústach kyslejšie prostredie, a preto sa im zuby viac kazia. Vždy je dobré ústa poriadne povyplachovať vodou, výhodnejšie fluoridovanou ústnou vodou, jesť jedlá solené fluoridovanou soľou.
Vývin zubov dieťaťa sa začína asi v štvrtom týždni tehotenstva. Pre ich stavbu sú najdôležitejšie minerály ako sú vápnik, fosfor, fluór, ktoré sa nachádzajú v rybách, v mlieku, v surovej zelenine, v ovocí a v minerálkach. Preto je dôležité upozorniť na stravovacie návyky počas tehotenstva. Je to hlavne častosť prijímania kariogénnej potravy – sladké a kyslé potraviny.

V druhom trimestri (4. - 6. mesiac) je nutné ošetriť všetky prítomné kazy, odstrániť hrubé nánosy zubného kameňa, urobiť kompletnú profesionálnu hygienu s následnou inštruktážou a fluoridáciou. Ak má tehotná žena pokazené zuby, znamená to, že v ústach má kazotvorné baktérie. Po pôrode prenáša tieto baktérie pri bozkávaní, oblizovaní cumlíka do úst svojho dieťaťa. Na potlačenie aktivity baktérií sa odporúča chemická antibakteriálna liečba pomocou ústnych vôd s obsahom chlórhexidínu (Corsodyl).

V treťom trimestri (7. - 9. mesiac) dostane tehotná žena základné informácie, ako sa má starať o ústa svojho dieťatka ihneď po narodení a v prvých mesiacoch jeho života a kedy by mala s dieťatkom prísť na prvé vyšetrenie ústnej dutiny.

Tehotenstvo a zubný kaz
Je pravda, že sa počas tehotenstva zuby viac kazia? Čo je príčinou tohto stavu? Je tu niekoľko príčin:

  • časté jedenie sladkosti
  • časté jedenie kyslých potravín
  • zvracanie
  • nedôsledná hygiena ústnej dutiny

Ako vplýva časté jedenie na stav orálneho zdravia?

Do dvoch minút po vložení potravy do ústnej dutiny tvoria baktérie žijúce v ústnej dutine kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje odvápňovanie skloviny. V ústnej dutine sa však nachádza aj slina, ktorá túto kyselinu dokáže zneutralizovať. Na to, aby ju mohla zneutralizovať, potrebuje určitý čas a ten je asi 30 minút. Po tridsiatich minútach od skončenia jedenia je pH v ústnej dutine neutrálne, tzn.,že nedochádza k poškodzovaniu – odvápňovaniu skloviny. Toto obdobie je dôležité na regeneráciu odvápnenej skloviny. Pri neutrálnom pH dochádza k hojeniu odvápnenej skloviny. Ak sa po tridsiatich minútach alebo ešte skôr konzumuje ďalšia potrava, pH začne opäť prudko klesať, opäť sa tvorí kyselina, ktorá poškodzuje sklovinu. Ak toto poškodzovanie trvá celý deň, tj. pH v ústnej dutine je stále nízke v dôsledku častého prijímania potravy, tak hrozí nebezpečenstvo vzniku zubného kazu.

Ako sa dá v tomto prípade pomôcť?

  • jesť v pravidelných časových intervaloch, minimálne s dvojhodinovou prestávkou medzi jednotlivými jedlami
  • časté jedenie = časté čistenie
  • používanie fluoridových prípravkov (zubná pasta, ústna voda)

Ako vplýva časté jedenie kyslých potravín na stav orálneho zdravia?

Kyslé potraviny obsahujú veľa kyselín, ktoré priamo poškodzujú sklovinu. Medzi takéto potraviny patrí hlavne citrusové ovocie, kyslé uhorky, kyslá kapusta, rebarbora, džúsy, ale aj minerálky s bublinkami tj. s obsahom CO2.

Ako sa dá v tomto prípade pomôcť?

  • po týchto potravinách by sa zuby nemali hneď čistiť
  • po týchto potravinách je dobre si ústnu dutinu len vypláchnuť čistou vodou, lepšie je ústnou fluoridovanou vodou
  • denne používať fluoridové prípravky (zubná pasta, ústna voda)

Ústna dutina a zvracanie počas tehotenstva

Niektoré tehotné ženy mávajú ranné nevoľnosti a zvracajú. Kyselina žalúdočná je veľmi agresívna a veľmi rýchlo poškodí sklovinu. Preto aj tehotné ženy, ktoré počas tehotenstva tento problém majú, majú aj viac poškodené zuby.

Ako pomôcť v tomto prípade?

  • dôležitá je intenzívna fluoridácia. Je dobré poradiť sa so svojím zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Odporúča sa profesionálna fluoridácia v zubnej ambulancii v kombinácii s domácou fluoridáciou (zubná pasta, ústna voda).
  • po zvracaní nečistiť zuby zubnou kefkou, stačí iba intenzívne vypláchnutie čistou lepšie fluoridovanou vodou.

Hygiena dutiny ústnej počas tehotenstva

Nedôsledná hygiena ústnej dutiny je príčinou kazu, ale aj zápalu ďasien. Pri častom jedení okrem kyselín vytvárajú baktérie na povrchu zubov povlak. Tento povlak je miestom, kde sa zachytáva a množí veľa druhov baktérií a vylučujú jedovaté látky, na ktoré ďasno reaguje tak, že opuchne a pri dotyku krváca. Okrem toho sa do tohto povlaku ukladajú aj minerálne látky zo slín, a tak sa vytvorí zubný kameň.

Ako by sa dalo pomôcť v tomto prípade?

  • pravidelné čistenie zubov ráno a večer pred spaním
  • pri častom jedení aj často čistiť
  • používať všetky pomôcky na hygienu ústnej dutiny (zubná kefka, medzizubná kefka, zubná niť)
  • ak je problém pri čistení zadných zubov je dôležité používať jednozväzkovú kefku
  • hygienu ústnej dutiny uľahčuje používanie fluoridových prípravkov (pasty, ústne vody)



Ak máte záujem zlepšiť Vaše orálne zdravie a zdravie Vášho dieťatka, navštívte stránku:
Adriana Oravcová - ambulancia dentálnej hygieny